Yeniden yapılan Haydarhane Camii ibadete açıldı

63120a0a86b2473a6018524a.jpg

İBB tarafından aslına uygun şekilde yapılan caminin açılışına dedesi, Haydarhane Tekkesi'nde şeyhlik yapan Aysel Sevim Polatcan da katıldı.

İmamoğlu, "Bu kadim kentin, bu binlerce yıllık tarihi olan şehrimizin belediye başkanı olarak mirası korumaya kentin hazinelerini gün yüzüne çıkarmaya bugünkü dünya ve insanlarla buluşturmaya devam edeceğiz ki böylece şehrimizin misafirleri turistleri daha da artsın. Daha da fazla gün kalsınlar İstanbul'un ne kadar doyumsuz bir dünya başkenti olduğunu görsünler. İstanbul', Fatih'e hayırlı olsun" dedi. Caminin açılmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Aysel Sevim Polatcan da "Burada iki katlı bir tekke de bulunuyordu. Burada dedemin dedesi ve dedemin babasının mezarı bulunuyor. Şeyh Recep İrfan benim dedemdi. Şeyh Hacı Ahmet Efendi babamın dedesiydi, Şeyh Hakkı Efendi de dedemin dedesidir" diye konuştu.

63120a1086b2473a6018524c.jpg


CAMİNİN TARİHİ

Saraçhane'de, Horhor Caddesi ile Kavalalı Sokağı'nın kesiştiği köşede, tarihî kaynaklarda "Kırma Tulumba" olarak geçen sokağın kavşağında konumlanan yapı, 15. yüzyılda, "Haydar Dede", "Alemdar Ali Haydar Dede", "Haydârî Ali Dede" isimleriyle de anılan Şeyh Ali Haydarî tarafından mescit-tekke olarak yaptırıldığı ilgili yazılı kaynaklardan aktarılmaktadır. Tekkesi ve haziresiyle birlikte döneminin en önemli tanıklarından biri olan yapı; yüzyılları geride bırakan derin hafızası ve sosyal hayata etkisiyle kültür tarihimiz içinde de özel bir yere sahiptir. 20. yüzyıla yaklaşırken, sırasıyla birimlerini kaybetmeye başlayarak yok olma noktasına gelen Haydarhâne Camii'nin son izleri 1970'lerde silinmişti.
 
Üst Alt