Tarihi askeri bina konut olmayacak

63111fc286b2473a74dcb6b6.jpg

Mert İnan - Firari FETÖ’cülere ait sosyal medya hesaplarından servis edilen, Sarıyer’deki tarihi “Yeniköy Askerlik Şubesi” binasının Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar’a konut olarak tahsis edileceği iddiasının yalan olduğu ortaya çıktı. FETÖ’cülere ait hesaplardan gündeme sokulmaya çalışılan iddianın ardından Milli Savunma Bakanlığı’ndan aldığımız özel izinle restorasyonu devam eden köşkü yerinde gördük. Söz konusu binanın 2022 bitmeden Milli Savunma Bakanlığı Yeniköy Seminer ve Toplantı Salonu olarak kullanıma alınması planlanıyor. Restorasyon öncesi binanın önünde adeta kaldırıma bitişik duran Atatürk büstü ise, hazırlanacak “Şeref Köşesi”ne yerleştirilecek.

631120ec86b2473a74dcb6ba.jpg


Son aşamaya gelindi

Sarıyer ilçesi, Yeniköy mahallesi, 280 Ada, 3 Parsel’de bulunan Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) tahsisli tarihi binadaki restorasyonda son aşamaya gelinirken, söz konusu yapının 2022 yılı bitmeden; MSB Yeniköy Seminer ve Toplantı Salonu olarak kullanıma alınması planlanıyor. Daha önce binanın giriş kısmına konulan ve adeta kaldırıma bitişik duran Atatürk büstünün ise kırılmadığı; büstün binanın giriş kısmına yapılacak “Şeref Köşesi”ne yerleştirmesinin planlandığı belirtildi.

İstanbul İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı ve Kültür Bakanlığı İstanbul Rölöve Anıtlar Müdürlüğü’nün kontrolünde yüklenici firmalar tarafından devam eden restorasyonda son aşamaya gelinirken, daha önce yapılan uygunsuz işlemlerin ortadan kaldırıldığını bizzat yerinde gördük. Tarihi yapının dış cephesi, uygunsuz kırmızı boya ve çimento eklemelerden arındırılırken, dış duvarlardaki özgün taş kaplamalar açığa çıkarıldı.

Restorasyon kapsamında ahşap zemin ve tavanlar, taşıyıcı kirişler ile çatı da aslına uygun olarak onarılırken, mekanik tesisatın da yenilenip elden geçirildiği bilgisi paylaşıldı. Tarihi doku korunarak ve orijinal haline uygun restore edilen köşkün, MSB yetkililerinin İstanbul’daki resmi temas ve görüşmelerde toplantı mekanı olarak kullanılacağı ifade edilirken, yapının içinde bulunan oda ve bekleme salonlarındaki çalışmaların da tamamlandığı dikkatimizden kaçmadı.

Ata,Şeref Köşesi’nde

İstanbul’da MSB’ye ait seminer ve toplantı salonu eksikliği ihtiyacını karşılamak için aslına uygun restore edilen köşkte konaklama yapılacak bir oda olmadığı dikkatlerden kaçmazken, seminer ve toplantı merkezi olarak hizmete alınacak köşkün konum ve yapısal özellikleri bakımından konut olarak kullanımının olmadığını bizzat tespit ettik. Üst kısmında toplantı salonları, bekleme ve makam odası bulunan tarihi köşkte, çalışmaların son aşamasına gelinirken, daha önce dış kısımda adeta kaldırıma bitişik duran Atatürk büstü için de Şeref Köşesi hazırlanacağı bildirildi. Gezimiz sırasında konuştuğumuz yetkililer ise “Atamız’ın büstünü, Atamız’ın şahsına yakışacak şekilde hazırlanacak Şeref Köşesi’ne yerleştireceğiz. Şeref Köşesi giriş kısmında yer alması planlanıyor” bilgisini verdiler.
 
Üst Alt