Nikâh masasından sonra ‘eşitlik akdi’

6313e19986b2453bc0ee443a.jpg

Çiğdem Yılmaz - İzmir’de nikâh masasına oturan Zeliha Şemin ve Murat Büyükyılmaz çifti “eşitlik akdi” imzalayarak evlendi. Çift, “Biliyoruz ki bizi birbirimize bağlayan aşkın en büyük varlık koşulu, toplumsal cinsiyet eşitliğini yaşamımızın her anında sağlamak ve pekiştirmek olacaktır. Eşitlik yoksa aşk da yok” dedi.

İzmir’de yaşayan öğretmen Zeliha Şemin (33) ve Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in basın danışmanı Murat Büyükyılmaz (36), 23 Temmuz’da İzmir Güzelbahçe’de düzenlenen törenle evlendi. Selçuk Belediye Başkanı Sengel’in kıydığı nikâhın ardından çift, tüm davetliler huzurunda “eşitlik akdi” imzaladı. Çiftin imzaladığı eşitlik akdinde şu ifadelere yer verildi:

‘KORUMAYA, YAŞATMAYA SÖZ VERDİK’

“Biz, özgür iki birey olarak, yasal ve geleneksel evlilik işlemlerinin ötesinde, eşit bir yaşamın eşit iki yarısı olacağımızı ve yaşamlarımızı bu eşitlik temelinde birleştirdiğimizi tüm şahitler huzurunda ilan ederiz. Geleneksel, yasal ve toplumsal tüm eşitsizliklere rağmen, ortak yaşamımızın her anında, tüm şahitler önünde ilan ettiğimiz eşitlik akdini korumaya, yaşatmaya ve güçlendirmeye söz veriyoruz. Eşitlik akdimizin teminatı, verdiğimiz sözleri yaşama geçirirken yaşayabileceğimiz zorluklar ve düşebileceğimiz hatalara karşın şahitlerin hakemliğinde aşma söz ve kararlığımızdır. Biliyoruz ki, bizi birbirimize bağlayan aşkın en büyük varlık koşulu, toplumsal cinsiyet eşitliğini yaşamımızın her anında sağlamak ve pekiştirmek. Eşitlik yoksa, aşk da yok...”

MİLLİYET’E KONUŞAN ÇİFT, EŞİTLİK AKDİ KARARINI NASIL ALDIKLARINI İSE ŞÖYLE ANLATTI:

“Dört yıl önce Beyoğlu’nda ortak arkadaşlarımız aracılığıyla tanıştık. Pandemiden beri İzmir’de yaşıyoruz. Üç yıldır süren birlikteliğimizin ardından, bunu ‘resmi’ ve ‘geleneksel’ işlemlerin ötesinde bir usul icat ederek ilan etmek istedik. Yaşamımızda karşılaştığımız sorunların temel kaynağının, içerisine doğduğumuz toplumsal eşitsizlikler olduğunu düşünüyorduk. Yaşayabileceğimiz tüm sorunlara karşın, birlikteliğimiz ve aşkımızın da ancak aramızdaki eşitliği koruyarak ve güçlendirerek mümkün olabileceğini düşündük ve ortak bir karar aldık. Bu düşüncemizi evlilik törenimize katılan dostlarımızla paylaşmak da bizi çok mutlu etti.”

UN WOMEN PAYLAŞTI

Bir ilki gerçekleştirerek eşitlik akdi imzalayan Zeliha Şemin ve Murat Büyükyılmaz’ı, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi de (UN Women)tebrik etti. UN Women Türkiye, Instagram sayfasında haberi paylaşarak, “Bugünün ilhamı hayatlarını ‘Eşitlik Akdi’ imzalayarak birleştiren Murat Büyükyılmaz ve Zeliha Şemin çiftinden geliyor! Murat ve Zeliha’ya mutluluklar diler, eşitlik ilhamını hayat boyu yaymalarını temenni ederiz” dedi.
 
Üst Alt