‘Kız Kulesi yıkıldı’ iddialarına Müzeler Genel Müdürlüğü’nden yanıt

631482ef86b24516a82d229d.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınan Kız Kulesi’nin yıkıldığı iddiaları sosyal medyada yankı uyandırdı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tartışmaya son noktayı koydu. O iddialar Müdürlüğün sosyal medya hesabı üzerinden yalanladı. Açıklamada restorasyon çalışmalarının sürdüğü, 2023 yılında tarihi değerine uygun şekilde bir anıt eser ve müze olarak hizmet vereceği vurgulandı.

6314829886b24516a82d229a.jpg


ANIT ESER OLARAK HİZMET VERECEK!


Kız Kulesi yıkıldı iddialarına yalanlama Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden geldi. Yapılan açıklamada restorasyon çalışmalarının sürdüğü 2023 yılında anıt eser olarak hizmet vereceği açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınan Kız Kulesini görüntüleyen bir kişi kulenin yerinde olmadığını iddia etti. Görüntü kısa süre içerisinde sosyal medyada yayılınca Kız Kulesi yıkıldı mı? sorusuyla birlikte tepkiler de arttı.

İşte bu tartışmaya son noktayı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü koydu. Sosyal medyada yapılan açıklamada 1940’lı yıllarda yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklentinin depreme karşı dayanıklı olmadığına ilişkin raporlar doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalınarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir denildi.

2023’te Kız Kulesi’nin tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde bir anıt eser, müze olarak hizmet vereceği vurgulandı.
 
Üst Alt