‘İndirim yapmayın idama kadar gitsin’

63127a0386b24a4e2406410f.jpg

ELİF ALTIN/ İSTANBUL- Kamuoyunda “Çiftlik Bank” olarak bilinen sistemin kurucusu oldukları gerekçesiyle tutuklanan “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın ile kardeşi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığın, haklarında açılan dört ayrı dava kapsamında yargılanmasına devam edildi. Duruşmada söz alan Aydın, bir öneri getirmek istediğini söyleyerek, “Elimde gördüğünüz dosyada hâlâ şirket üzerine kayıtlı şirkete ait 70 araç var. Değerler bütün müştekilerin ana paralarını karşılamaktadır. Kayyum aracılığıyla satılıp müştekilerin mağduriyeti giderilebilir” dedi. Mahkeme başkanı, müştekilere zararları giderilmeden sanıkların cezalarında indirim yapılmasına muvafık olup olmadıklarını sordu. Bir müşteki, “Ne indirimi idama kadar gitsin” dedi.

‘Şirket araçları satılabilir’

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sırayla yapılan dört duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve Fatih Aydın, SEGBİS aracılığıyla katıldı. Duruşmada, bazı tutuksuz sanıklar ile bir kısım müştekiler ve tarafların avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, bilirkişi raporunun henüz dosyaya ulaşmadığını belirterek raporun beklendiğini söyledi. Duruşmada sanıklara ve müştekilere söz verildi.

Tutuklu sanık Mehmet Aydın, şirketinde 200 kişiye iş imkanı sağladığını söyleyerek, “Ben yanımda çalıştırdığım işçisinden yönetim kurulu başkanına kadar hiç kimseye yasadışı talimat vermedim. Her konuşmamda kâr ve zarar olabileceğini söyledim. Katılımcılar da bu riski göz önüne aldılar. Huzurunuzda bulunan basın mensuplarının etkisi ile değil adaletli karar verilerek tahliye edilmemi talep ediyorum” dedi. Aydın bir öneri getirmek istediğini söyleyerek, “Müştekiler zaten yıllardır paralarını alamadıkları için mağdurlar. Elimde gördüğünüz dosyada hala şirket üzerine kayıtlı şirkete ait 70 araç var. Değerler bütün müştekilerin ana paralarını karşılamaktadır. Kayyum aracılığıyla satılıp müştekilerin mağduriyeti giderilebilir” dedi.

Sanıklar Mehmet ve Fatih Aydın’ın savunmalarının ardından müştekilere söz verildi. Bazı müştekiler zararlarını beyan ederek Çiftlik Bank’ı televizyondan ve Beyazıt Öztürk’ün sunduğu Beyaz Show programında yapılan reklamlardan öğrendiklerini söylediler. Başka bir müşteki de, Çiftlik Bank’ı Beyaz Show’da yapılan reklamlardan öğrendiğini ve inanarak bu işe girdiğini belirterek, “Ondan da şikayetçiyim. Böyle reklamlar yapıyorlar biz de inanıyoruz” dedi. Mahkeme başkanı, müştekilere zararları giderilmeden sanıkların cezalarında indirim yapılmasına muvafık olup olmadıklarını sordu. Bir müşteki, “Yok başkanım, ne indirimi, idama kadar gitsin” dedi. Müştekinin bu sözleri duruşma salonunda başkanın ve izleyicilerin gülüşmesine neden oldu.

Duruşma, bilirkişi raporunun beklenmesi için 22 Aralık tarihine ertelendi.
 
Üst Alt