Firari HDP’li Güzel kaçamadı

631281ba86b245372450d5ef.jpg

ANKARA Milliyet -İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile yapılan ortak çalışmada; Ankara Sulh Ceza Hakimliğince Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçlarından aranma kaydı bulunan HDP 27.Dönem Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Mehtap Şahan adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanı ile 59 D… 606 plakalı araç ile Edirne istikametine giderken yakalandı. Güzel ile birlikte göçmen kaçakçılığı, resmi belgede sahtecilik, konut dokunulmazlığı ihlallerinden suç kaydı bulunan A. G. ve terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan kaydı bulunan F. D. isimli şahıslar da gözaltına alındı” bilgisi verildi.

Güzel’in yakalandığını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da twitter hesabından duyurdu. Soylu yaptığı paylaşımda, “Sevgili Kılıçdaroğlu, Sana üzücü bir haberimiz var. HDPKK’lı Semra Güzel enselendi. Güzel, sahte pasaport ve A.G. isimli göçmen kaçakçısı ve örgüt propagandası yapan kişi ile Edirne’ye giderken MİT ve İstanbul Emniyeti’nin başarılı operasyonu ile yakalandı” ifadelerine yer verdi.

Yurtdışına çıkmaya çalışıyordu

MİT Başkanlığı tarafından yürütülen istihbari çalışmalarda, hakkında çıkan yakalama kararı sonrasında firari durumda bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in terör örgütü PKK/KCK unsurları tarafından yasadışı şekilde yurtdışına çıkış arayışında olduğunun tespit edildiği öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Adıyaman kırsalında yaptığı operasyonda etkisiz hale getirilen terörist Volkan Boran’ın cep telefonundan, Semra Güzel ile silahlı ve samimi fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından mart ayı başında Güzel’in dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamasıyla iki ayrı dosyası bulunan Güzel’in soruşturma kapsamında ifadesi alınmak üzere çıkarılan davetiyeye cevap vermemesi ve adresinde de bulunamaması üzerine sulh ceza hakimliğinden “yakalama kararı” çıkarılmasını talep etmişti. Talebi yerinde gören hakimlik, Güzel hakkında yakalama emri çıkarmıştı.
 
Üst Alt