Avrupa Parlamentosu ‘Sarı Gelin’i dinleyecek

6313e22686b2453bc0ee4447.jpg

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul -Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkeden toplam 736 parlamenterin görev yaptığı Avrupa Parlamentosu’nda 5-9 Eylül tarihlerinde Türk rüzgârı esecek. AP’de ilk kez Türk dünyası geniş şekilde anlatılacak.

AB Türkiye Dostluk Grubu Genel Sekreteri İpek Tekdemir’in girişimleriyle Brüksel’de gerçekleşecek Türk Kültür Günleri’nde Türkçe ve Azerice türküler salonlarda yankılanacak. Türk Hava Yolları’nın desteği ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleşecek etkinlikte ayrıca “Türk Kültür Günleri-Bursa 2022” yapılacak.

Yarın başlayacak Türk Dünyası Kültür Başkentleri sergisi açılışında Azerbaycan Devlet Sanatçısı, piyanist, besteci, orkestra şefi ve Azerbaycan’ın ülke temsilcisi Turan Manafzade solo piyano resitali verecek. Seçkin davetlilere Türk dünyasıyla ilgili geleneksel müzik kültürünü anlatmayı amaçlayan Manafzade, Milliyet’e konuştu. Avrupalı katılımcılara kültürler arası güzellikleri müzikle anlatmayı istediğini belirten Manafzade, “Süregelen savaş, tüm dünyayı tedirgin ederken en çok ihtiyacımız olan şeyin barış olduğunu hatırlatıyor. Aldığım bu davet müziğin ve sanatın milliyeti olmadığını gösterdi” dedi.

Manafzade, dünya klasiklerinin yanında Anadolu’da çok bilinen “Sarı Gelin” ve “Çanakkale” türküsü gibi eserleri ve kendi bestesi olan “Azerbaycan’ım”ı da seslendireceğini söyledi.

6313e24686b2453bc0ee444f.jpg


‘Ortak medeniyet hazinemizi geliştirmeliyiz’

AB Türkiye Dostluk Grubu Genel Sekreteri İpek Tekdemir, “Türk kültürünün tanıtılması ve ortak medeniyet hazinemize katkı sunmak için AB ve Doğu ülkeleri arasında kültürel ve akademik ilişkiler güçlendirilmeli” dedi. Tekdemir, “Bu etkinlik iki medeniyetin birbirini tanıması için güzel bir fırsat” ifadesini kullandı.
 
Üst Alt